Регіональна філія
"ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"
АТ "Укрзалізниця"

Вокзал Харьків-Пасажирський
Керівництво
Начальник вокзалу
ЧАЛИЙ Леонід Григорович
(057)724-20-71
 
 
Контактна інформація
61052 м. Харьків площа Привокзальна, 1
(057)724-37-84 (сервіс-центр)
Вид на Привокзальну площу

"На основании высочайше утвержденного направления железной дороги, станция должна быть у Холодной горы. Местность эта близка к центру города, не требует никаких издержек на приспособление путей к этой местности, так как она прилегает к шоссе, идущему к центру города". ("Губернские ведомости", № 48 от 1.05.1868 р.)

Так було визначене місце розташування станції Харків-Пасажирський.

"18 сентября 1868 года в присутствии министра финансов Рейтера, вице-губернатора, строителя дорог Полякова и многочисленной публики проходила закладка первого камня под здание вокзала". ("Губернские ведомости", № 105 от 18.09.1868 р.).

Вокзал Харків-Пасажирський сьогодні - це великий комплекс споруд, необхідних для обслуговування пасажирів, надання їм послуг, що має спеціальний штат працівників та єдиний економіко-господарський механізм організації виробничої діяльності.

Вокзальний комплекс містить:

  • будівлі вокзалу і готелю, квиткові каси, котельню, гаражі, багажне відділення загальною площею 32,6 тис.кв.м;
  • торгівельний комплекс "Залізничник" з магазинами, кафе, барами і кіосками;
  • 7 пасажирських платформ і 2 тунелі для виходу пасажирів загальною площею 33,1 тис.кв.м;
  • Привокзальну площу – 6,0 тис.кв.м;
  • автопарковку - 15,9 тис.кв.м.
Фасад будівлі Харківського вокзалу. 2001 рік

Вся територія вокзалу складає 4,8 га.

Будинок вокзалу - це втілення творчого змагання кількох поколінь художників, скульпторів, майстрів барельєфа і художнього лиття. Монументальне і лаконічне воно визнано кращим у країні й одним зі складних по своєму конструктивному рішенню.

З обох боків центрального залу розташовані Північна і Південна вежі висотою 42 м. Годинник, що знаходиться на Південній вежі - найбільший в нашому місті, його діаметр 4,25 м.

Пасажири, які прибули до Харкова, з платформ через північний і південний тунелі потрапляють у цокольний поверх вокзалу, звідки можна вийти на Привокзальну площу чи у місто, потрапити у метро. Квитки можна придбати в касах південного крила вокзалу, у Сервіс-центрі, у касах попереднього продажу (вул. Слов'янська, 6), а також у бюро міжнародних перевезень. Зручно розташовані і каси приміського сполучення.

Другий поверх Сервіс-центру, затишна зала чекання

На першому поверсі вокзалу цілодобово працює Сервіс-центр, де пасажири мають змогу придбати квитки, отримати довідку, замовити таксі чи носія, зробити ксерокопію документу та скористатися комп'ютерними послугами, замовити номер в готелі "Експрес". На другому поверсі Сервіс-центру розташований зал підвищеної комфортності та кафе "Південне". Побудовано додатковий поверх-антресоль, де розташовані конференц-зал і кафе "Перша столиця". Сучасний дизайн і комфортність дозволяють якісно обслужити пасажирів. Для відпочинку пасажирів і гостей міста Харкова побудований готель "Експрес". Це шістнадцятиповерховий будинок з 54 номерами різних категорий, у тому числі 4 люкси і 50 номерів підвищеної комфортності, медпункт, перукарня, здравпункт, кафе.

Турнікети на станції Харків-Пасажирський

Для обробки багажу і вантажобагажу в багажному відділенні розташована багажна рампа. У цокольному поверсі вокзалу знаходиться торгівельний комплекс "Залізничник", що пропонує в асортименті продовольчі і промислово-галантерейні товари.

У грудні 2000 року була розроблена "Програма створення системи турнікетного контролю проходу пасажирів на станціях Південної залізниці". Першочерговими станціями впровадження цієї програми були: Харків-Пасажирський і Харків-Левада.

Технологічне рішення передбачає по приміському сполученню:

  • установку турнікетів при вході на перон з півночі і півдня вокзалу в Білгородському, Люботинському і Південному напрямках з перекриттям входів на платформи через пішохідний міст;
  • використання для оплати проїзду в потягах квитків різного призначення (приміський, абонементний, службовий і т.д.) зі штрих-кодом (дата і маршрут прямування);
  • упровадження функції нанесення штрих-коду касовими апаратами;
  • централізація обліку і контролю роботи приміського сполучення в центрі обробки інформації. Для цього з південної і північної сторони будинку вокзалу були побудовані павільйони з квитковими касами і турнікетами для пропуску пасажирів у приміському сполученні.

Після впровадження автоматизованої системи турнікетного контролю по приміському сполученню відбулося збільшення грошових надходжень від продажу квитків на 20- 25%.

Приміські каси ст.Харків-Пасажирський Швидкісний поїзд 'Столичний експрес'

Харківський вокзал став першим вокзалом, звідки 11 липня 2002 року рушив 1- й швидкісний потяг "Столичний експрес" сполученням Харків-Київ.

До цієї дати проведена реконструкція Привокзальної площі. Газони і фонтани, додаткове освітлення, мозаїчна плитка тротуарного покриття прикрасили і перетворили цю площу в один з найкрасивіших куточків Харкова. Вона стала місцем проведення художніх оглядів колективів Південної залізниці.

15 листопада 2002 року в Харків з Києва прибув 2-й швидкісний потяг "Столичний експрес".

Привокзальна площа увечері Головний зал вокзалу

3 листопада 2003 року після реконструкції і внутрішніх опоряджувальних робіт гостинно розгорнулися для пасажирів двері центрального залу Південного вокзалу. Це не просто вокзальний вестибюль, а своєрідний пам'ятник зодчества зі сферичною стелею у центрі, прикрашеною чотирма картинами, на яких зображені різні історичні події з нашого життя. Вінчає всю цю пишноту розкішна люстра вагою більш п'яти тонн. Вся ілюмінація, що нараховує порядку трьохсот плафонів, випромінює м'яке і затишне світло, яке грає на позолоті стелі. Цей зал можна образно назвати "золотим".

Телевізор з двостороннім зображенням Біля довідкового інформатору

Сама цікава "ізюминка" оновленого холу - встановлений у центрі залу єдиний в Україні кольоровий дисплей фірми DynaScan з оглядом 360°. Інформацію на екрані можна побачити практично з будь-якої точки залу.

Використовуване програмне забезпечення здійснює такі функції: підтримка типів файлів як MPEG1/2, AVI і Microsoft Power Point, підтримка різних вхідних сигналів (таких як сигнали від DVD, VCD, VHS&Beta VCRs, відеокамер, цифрових камер) і інтернету.

Користувачі системи можуть також скласти графіка програвання медіа-файлів, рекламних роликів.

Для надання інформаційних послуг пасажирам у головному залі вокзалу встановлені 2 електронних довідкових інформатора із сенсорними моніторами.

Рекламодавці можуть розмістити рекламу також на 4-х вертикальних і 7-ми настінних лайт-боксах.

Належним чином реставрований головний вхід Південного оцінять самі пасажири.